Bir Çocuk İçin Cumhuriyet

by 13:45 3 yorum
Cumhuriyet en çok da küçük bir çocuğun damağında bıraktığı tattır.
Sekiz sene okuduğum ilkokulum Anıtkabirin bitişiğinde olduğundan, her törende her özel günde Ata'nın yolunu tuttum. Yedi sekiz yaşlarında, Ankara'nın soğuğunda üşüyerek sabah sekizde yürüdüm aslanlı yoldan. Hiç kimse itiraz etmedi üşüdüğüne. Üşüsek de, yorulsak da küçük bir çocukken biliyorduk kutsal bir yola adım attığımızı. Bugünkü kadar çok bilmesek de anlamını tören yapmanın, Yedi sekiz yaşlarındaki çocuklar olarak, zorunluluktan yürüsek de o yoldan, kutsal bir yerde olduğumuzu hep bildik.
Anlamını bugün bu kadar bilmemizin sebebiydi o gün bilmememiz. Hiç yürümeseydik o kutsal yoldan, hiç tatmasaydık o duyguları küçük bir çocukken, hiç üşümeseydik Ankara'nın soğuğunda aslanlı yolda, bugün öğrenir miydik cumhuriyetin değerini?
Camlara yapıştırılan türk bayraklarıydı cumhuriyet
En büyük önemi bizim için, okulun bir günlüğüne tatil olmasıydı. Tatil olan günde bile okula gitmekti cumhuriyet.
Okulun bahçesinde okunan şiirlerdi cumhuriyet.
Bir kaç saat ayakta durmak, gösterileri izlemek, eğlenmekti.
Zamanla yazılar, hikayeler, şiirler anlam kazandı.
Bize de yazdırdırlar, bize de okuttular.
Yıllar önce ilk okul öğretmenim öğretti bana, "adınızı nasıl biliyorsanız öyle bileceksiniz" dedi Ata'nın miras bıraktığı ilkelerini.
ezberledik, araştırdık, yazdık, çizdik
kaçını gördük, kaçını yaşadık?
kaçı gerçekten var, kaçına kaç kişi yürekten bağlı?
Duygusal bir milletiz. Duygu, tarihimizde yüklü. Böyle bir tarihe sahip bir milletin duygusal olmaması beklenebilir mi? Çılgın türkleriz hepimiz. En özel anlarda yaşarız en yoğun duygularımızı. Yılın üç yüz altmış beş günü içimizdedir duygularımız. Törenlerde, yaslarda, kutlamalarda paylaşırız içimizdeki çılgın duyguları. Aynı duyguları kardeşlerimiz de yaşasın diye, onlarda tatil olan bir günde okullarına gitsin, yorulsun, üşüsün ama hissetsin kanının değerini diye kutlarız Cumhuriyet'i. Atalarımıza karşı sorumluluğumuzdur Cumhuriyet. Emanettir, mirastır.
Hangimiz ufacık boyumuzla ikişerli sıra olmuş İstiklal Marşı'nı okurken yanımızdakinden daha yüksek seste söyleme yarışına girmedik ki?
En yükseğe çıkmak kanımızda var.
Sırrımız, geleceğimiz ve sonumuz da kanımızda.
Muhtaç olduğumuz kudret, güç ve duygu damarlarımızda.
Kan kokan toprağımızda.
365gün içimizde sakladığımız duygularımızı dışarı yansıttığımız gün, 29 Ekim, Saltanatın sonu, Cumhuriyet, Özgürlük.
Kutlu olsun!

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

3 yorum:

  1. Ben de Aanıtkabir'in bitişiğinde okudum 8 sene.Acaba hangi okuldu seninki?

    YanıtlaSil
  2. maltepe ilköğretim okulu 1996-2004

    YanıtlaSil
  3. maltepe ilköğretim okulu 1997-2005 :)

    YanıtlaSil