Yaku

by 13:21 0 yorum
"Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser."
İnsanın iki amacı vardır, yaşamak ve üremek...
Her ikisinin ortak noktası ise ölüm korkusudur, ama bu korkuyla yaşamaz insan, yaşadığı sürece hayatını güzelleştirmek için yaşar. İnsanın insanı sömürmesi, yaşam alanı ve zenginliğini, geçmişini, kültürünü ve geleceğini yok etmesi dur durak bilmeden sürmüştür.
Yaşamın sürmesi , hatta daha önemlisi başlangıcı için gerekli olan tek bir madde vardır: Yaku..
İnsanın yaşamını sömürmenin son noktasıdır suyunun sömürülmesi. Doğal değerler, kültür ve insan gücünün olanakları o kadar çok sömürülmüştür ki, geriye sömürecek insanın sadece canı kalmıştır. Yaşamının kaynağı: su..
Aslanlar kendi tarihçilerine sahip olana kadar, avcılık öyküleri her zaman avcıyı yüceltecektir. Güçlü olanın güçlülüğü de, güçsüzün güçsüzlüğüyle orantılıdır. Ne kadar güçlüyseniz karşınızdaki o kadar zayıftır. Sömürgeniz ne kadar zayıfsa siz de o kadar çok sömürebilirsiniz. Çünkü sizin vaadlerinize o kadar ihtiyacı vardır ki yok pahasına köleleştirebilir, yaşamını kendi refahınız için çalabilirsiniz.
Vaadleriniz uğruna köleniz olan zayıf insan, kanının son damlalarını sizin için verir. Siz onun sizin için öldüğünü düşünürken aslında onu katletmişsinizdir. Kapitalist rejime ve sömürgecilere karşı yüreğini ortaya koyan, sahip olduğu son şeyi, yaşamını, suyunu sömürtmeyen bir devrimcinin ağzından:
Bizim irademiz dışında,
Nehirlerimizi, su kaynaklarımızı,göllerimizi...
Hatta başımıza düşen yağmuru bile satıyorlar.
Hem de kanunlarla!
İnanılmaz bir şekilde! Yağmuru toplayamayız ya?
Hem yağmuru kim alır ki?
Sahipleri Londra ve Kaliforniya'da olan bir şirket...
Bundan sonra neyimizi çalacaklar?
Nefesimizdeki buharı mı?
Alnımızdaki terimi??

İlk önce umutlarınızı çalacaklar. İçerisinde bulunduğunuz sefillikten kurtulma umutlarınıza sahip olacaklar. Hayal kurmanızı sağlayacaklar. Tanrıyı güldürmenizi, güldürdüğünüzü sanmanızı sağlayacaklar. Sonra kültürünüzü, mirasınızı çalacaklar. Tarihinize sahip olacaklar. Ağacınızın gölgesini, bileğinizin kuvvetini satacaklar. Bir gün gelecek ve umutlarınız uğruna satılacak bir şeyiniz kalmayacak. Onlar için değersiz olacaksınız ve o zaman sizi yaşatan değerlerinizi satacaklar.
Sadece bulutlarınızdan başınızın üzerine yağan su damlacıklarınızı değil, alnınızdaki teri de satacaklar.
Tanrının güldüğü gün nefesinizdeki buharı da satacaklar.
Umutlarınızı, hayallerinizi, inançlarınızı dolar bazında satmadığınız zaman gerçek hayalleriniz olacak. Tanrıya o gün gülümseyeceksiniz.

"Umudum o ki toplumunuzun başarı ölçütleri çerçevesinde başarılı olduğunuz için mutlu olmazsınız, adil olmayan kurallara uymazsınız, içinizde olduğunu bildiğim cesaretle atarsınız adımlarınızı."

tambien la lluvia

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

0 yorum:

Yorum Gönder