Doğumgününde Ateşböceği Yiyen Kurbağa

by 23:04 0 yorum
Doğmak.
Her birimizin hayatta istem dışı yaptığı belki de tek şey.Daha doğru düzgün konuşamıyorken başlıyoruz mumlara üflemeyi. Ne yakan biliyor mumları neden yaktığını, neyi kutladığını, ne de üfleyen.. Bir yıl yaşamayı, hayatta kalmayı becerebilmek mi kutlanan, yoksa sadece doğmuş olmayı mı?
*Artemis. Vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçası. Zeus'un kızı. En büyük Yunan tanrıçası..
Pasta kesme adeti, eski helenistik bir adet... Sadece Ayın tanrısı olan Artemis'in pastasının üstünü mumlar aydınlattı. İlk defa.. Artemis doğduğu günü her ayın altıncı günü kutladı. Mum ışığı, Artemis'in ayının ışığı oldu.
Hangimiz pastamızın üzerinde söndürdüğümüz Ay ışığının farkında?
Pastamın üzerinde yaşadığım yıldan bir fazla mum var. Yirmi bir mum ömrüm boyunca bambaşka duygularla izlediğim Ay'ın ışığı. Yirmi ikinci mum ise bir gün sönecek olan hayatımın ışığı.
Hep tek bir amaçla üfledim hayatımdaki mumlara, tek, sadece tek bir tanesi benim olsun, sönmeden dimdik durabilsin diye. Kimi zaman kendi ışığımı söndürdüm, kimi zamansa rengarenk oldu ışıklarım.
Dünya'nın zalim ve sıkıntı dolu bir yer olduğuna inanan bir insanın doğduğu günü kutlaması için nasıl bir sebebi olabilir? Milyonlarca hristiyan bu düşünceyle yıllarca doğduğu gün yerine öldüğü günü kutladı. Kimine göre bu Dünya yaşama verilen bir mola, kimine göreyse bir cezaydı.. Biz yaşamı bir ödül kabul ettik, tadını çıkarmaya baktık ve sadece kutladık..
Kendiliğinden olan, içinde başarı olmayan şeyleri kutlamayı anlayamadık. Yaşlandığına üzülen nesiller neden asırlardır yaşlanmayı kutladı?
Bardağa dolu tarafından baktık ve 'iyi ki doğdun!' dedik. Öleceğimiz güne yaklaşmayı değil, doğduğumuz günden uzaklaşmayı kutladık.
Ben her yıl doğumgünümü kutlarken yeni yaşımın bana neler getireceğini düşünmek yerine kaybettiğim yaşımın neler getirdiğine baktım. En son ayımın ışığını söndürdüğümde hangi dünyadaydım, bugün hangi dünyadayım? Geçmiş doğumgünümü özlemiyorsam mutluyum. Her yıl yenisini yaptığımız bir eylemde bir öncekini buruklukla hatırlıyorsak yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.
Gelecek günlerin umutlu bekleyişi, geçmişin objektif değerlendirmesi ışığında yaşamalı.. Doğulan günün yanında, mutlu olunan günleri de kutlamalı. Her kutlama yeni bir ışık söndürsede içimizde, yeni bir ışık doğar. Her mutluluk yeni bir parıltı damlasıdır.
Bugün dünyayı istediğin bir renge boya
Rengârenk batan günü al karşına
Bir renk de kendinden kat
Çocuklar gibi saf, temiz ve berrak
Kapat gözlerini bir hikâye yarat
Vazgeçme hissedilir biraz da sıcaklığını kat
Kalbindeki elleri bırakma, sıkıca tut
Çünkü varlıktır sevgiye en güzel kanıt
Yalnızlığın saltanatını sür, sür ama
Birikmiş sevginden, herkese bir parça ver
Bir tebrik, bir arama bin umuttur insana
Mutlu yıllar, mutlu yıllar sana

bazı şeyler gerçek olamayacak kadar mükemmeldir

Ateşböceği yemiş bir kurbağa gibi parıldıyorum bu yaş günümde. Işığım çok geçmeden sönecek, ama Ay'ın ışığı her zaman içimde bir yerde.. Son yaş günümde söndüreceğim bir fazla mumumu..

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

0 yorum:

Yorum Gönder