Sözcüklerim Hükümsüzdür

by 01:55 0 yorum
Arapçada: Barış
Fransızcada: Kurtuluş
Türkçede: Merhaba
Sümer dilinde: Esenlik, güvenlik

Selam
verilebilir, söylenebilir, gönderilebilir, tek yapılabilir, işteş olarak yapılabilir, durulabilir, edilebilir...
Bu kadar çok fonksiyonu ve anlamı olan bir kelimeye bazen bu anlamların hiçbiri yüklenmeyebilir.
Bizde eski adettir selam vermek. Tanıyan tanımayan herkese selam verilir.Verilmese bile selam vermek bizde hep nezakettir. İnceliktir.
Neden selam verilir? Çoğu zaman iki tarafada elzemdir, selam vermek için uygun menzile girmesi beklenir, ya da sohbet başlatma havasında değildir vermemek için yönünü değiştirir. Belki de konuşmak ister, bahanesi olur selam vermek..
İnsan ne kadar kaba olursa olsun nazik olmak ister. Nezaket sevilir çünkü. İnsan sevilmek ister. Küçücük bir günaydın dertler ve sıkıntılarla başlayan bir sabahta iki saniyelik gülümsemenize sebep olabilir. Belki içinizi ısıtabilir beklenmeyen bir yerden gelen selam. Sahte de olsa selam verirken gülümsenir. İyilik adına olan tüm duygular takınılmalıdır o an. Çünkü selam nezakettendir.

Kelimeler dönüyor kafamda. Yüzlerce binlerce.. Her saniye konuşuyorum kendimle zihnimin içinde. Yüzlerce seçenek sunuyor kendime, kararlar alıp uyguluyorum. Tüm kararlarım kendimi oluşturuyor. Doğru ve yanlış kararlar.
Bedenim zihnimin kölesidir. O ne isterse yapmak zorundadır. Bedenim ne zaman baş kaldırsa, zihnimin emrettiğini yapamasa sonuç iyi olmaz. Çünkü insan bedeni görür. Zihni göremez. Bazen duyabilir, duyabilceği kadar yaklaştığında. Aslında bilir zihninin ne dediğini, bedeninin neyi yapamadığını. Peki ya o kadar yakın değilse?
Bedeni görür o zaman. Zihinden geçen o kadar güzellik, bir kölenin itaatkarsızlığı yüzünden kabalığa dönüşmüştür ve o aşamaya gelene kadar seçilen milyonlarca doğru karar bir anda yok olmuştur belkide.
Kalbin zihnine, zihnin bedenine, bedenin sana, sense çevrene hükmedersin. Zincirin kırılığı yerde, hükmedilirsin.
En kötüsü zihnin zinciri kırmasıdır. Özrü yoktur.
Çevrenin zinciri kırması elde değildir affedilir
Kalbinin zinciri kırmasıysa en güzelidir, hükmedilirsin

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

0 yorum:

Yorum Gönder