Hafızandan Arda Kalan Kokular

by 17:49 0 yorum
Psikolojide, dünya ile karşılıklı aksiyonunun sonuçlarının süje tarafından, bu sonuçların sonraki faaliyette yeniden üretilmesini ve kullanılmasını mümkün kılan muhafazası, bu sonuçların sistemler halinde süreçleştirilmesi ve kombine edilmesi, realitenin belirli süje tarafından yaratılan zihinsel modellerinin genel bütünü.
Hafıza tanımlanmaz. Öle bir şeydirki hafıza tanımını okuduğun an unutabilirsin.
Hatırlamak gerek bazen. Koklayarak, veya düşünerek...
Güzel, kötü, tatlı, şekerli, pis, taze, bayat, yüzlerce binlerce sıfat yetmez kokuları tanımlamaya. Kimisi kelimeleri kullanır kokuları tanımlamak için. Kimisi ise görüntüleri. benim gibi.
Beyinde hafıza merkezine en yakın yerdedir koku merkezi. Sanki özellikle düşünülmüş ve bu şekilde konumlandırılmış. Yüzlerce farklı insan kokusunun olduğu bir ortamda iki merkezin aynı anda çalışabilme ihtimali bilerek göz ardı edilmiş sanki.
Hafızam unutmak istediklerimi aklımda tutma yeteneğimdir.
Anıları insanları hatıraları kodlarım ben kokularla. Simitin kokusundan aklıma yıllar önce birlikte simit yediğim bir insan ya da yağmurun kokusundan yıllar önce ıslanmamak için herkesten önce koşuşum gelebilir. Hafızamın iyi olduğunu savunurdum ama asıl iyi olan her zaman kokularmış.
İnsan kelimesini üretmiş 'insan' yıllar önce. İki sözden ilham almış üretirken.
Nisyan ve Ünsiyet.
unutkan varlık ve alışkanlık
İnsan en çok alışkanlıklarını unutamaz yinede. Yüzlerce alışkanlık yüzlerce farklı kokuyla kodlandı hafızama. Burnum sürekli tetikte. Bir tanıdık görmeye çalışır. Bir taraftan sürekli hafızamı kurcalarken bir taraftan etraftaki kokuları seçer. Bazen başım döner, bazen yüzüm kızarır, bazen midem bulanır, bazen gözlerim dolar.
Kimilerinin eşsiz kokuları vardır, dikkat çeker...
Kimisi koklamayı sever...
Saatlerce kokusunu içine çekmek ister...
Hatta bazen karşısına oturtup koklamak, hafızasını tazelemek tek dileği oluverir...
Çünkü eşsizdir kokular, bir benzeri yoktur başka bir yerde, başka birinde...
ve bazıları eşsizleri sever.

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

0 yorum:

Yorum Gönder