Buz Üstünde Sevişen Tarçınlı Şeker

by 01:07 0 yorum
Kaçmanın cezasının ölüm olduğu zorla tutulduğumuz soğuk bir hapishane hayat.
Saydamlık.
En çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir aslında. Görebilmeyi sağlayabilir. Görmek ise gözlerle olmaz her zaman. Saydamlık da ışığı geçirmek değildir bazen yalnızca, kendi gölgesini yitiren insanın niteliğidir.
Hayata açılan pencereleriniz odanızı aydınlatır. Saydam camlarınız güneşinizin içinize girmesini sağlar. Zamanla kirlenir camlar. Lekeler halinde gölgeler görürsünüz aydınlığınızda.
Saydamlığa bakarken dalıverdim. Simsiyah, parlak, saydam ve ışığı geçirmeyen bir yüzey. Önünden geçerken bir anda kendimi gördüm üzerinde. Simsiyah karanlığın üzerindeki aksim beni izliyordu. Renksizdi ya da belki berisindekini olduğu gibi gösterdiği için en az berisindeki kadar renkli. Kimi zaman buğulu saklayan, berisindeki ayna gibi birebir göstermekten uzak; kimi zaman birebir yansıtacak kadar berrak..
Saydamlık kırılgandır. Lekeleri en kolay gösterendir. İzler saklanamaz üzerindeki. Bir buçuk saniye aksinizi görüp önünüzden geçtiğiniz siyah parlak yüzeye bıraktığınız lekeleriniz, arkanızdan başını çevirip kendi aksini görmeye çalışanların yüzlerine vuracaktır. Lekeleriniz artık saydamlığını yitirmiş ve arkanızdakilerin yansımasızlığı olmuştur.
Buz gibi soğuk bir buzdan yüzey. Bazen pencerenizin dışında saydamlığınızı bozan, başka hayatları görmenize engel olan bir buz. Bazense sımsıcak güneşin eritemediği hayatınızdaki buzdan heykeller. Sanki buzları daha yeni çözülmüş gibi, sırılsıklam, ıslak ıslak gözlerinize bakarlar. Tıpkı buz eridikten sonraki suyun asla eski tadında olmaması gibi, metalik ve kurşuni. O kadar saydamki kendi gölgesi yok, o kadar mat ki yansıtacak bir ışığı bile yok..
Hayat
Karanlık siyah bir yüzey
Aydınlık şeffaf bir pencere
Buzdan bir pencere
veya Buzdan bir pist.
Baktıkça kirlenen
Yaklaştıkça buğulanan
Soğuktan dokunulamayan
Seviştikçe eriyen bir tarçınlı şeker hayat
Tatlı ve yakıcı.

Çağlar Biber

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

0 yorum:

Yorum Gönder